|
RAUTALANKABUUMI
Rautalangan läpimurrosta ja ”Emman” julkaisusta on 60 vuotta!
Tätä juhlistamme RAUTALANKABUUMILLA 11.3.2023.
PRE PARTYissa ns. “FINNISH GRAFFITI Sessio” eli musaa ja kuvaa ennen ja jälkeen buumin 1963.
Itse ”RAUTALANKABUUMIssa” esiintyy kolme kovaa ässää:
THE SOUNDS, THE STRANGERS ja THE SCAFFOLDS!!!
AFTER PARTYissä mukana vielä THE CHARADES ja MARY ANN HAWKINS.
THE SOUNDS
http://www.backtothesixties.fi/artistit-thesounds.html Oleellisinta oli, että The Soundsin levyttämä “Emma” muutti nuorisokulttuurin ja musiikkiteollisuuden = nuoret soittivat nuorille ja nuorisomusiikki myi levyillä ensimmäistä kertaa. The Sounds oli Suomen suosituin yhtye ja myi ensimmäisenä suomalaisena yhtyeenä maailmalla yli miljoona levyä.
THE STRANGERS
http://www.backtothesixties.fi/artistit-thestrangers.html The Strangers oli Suomen ensimmäinen rautalankabändi ollen esikuva monelle kitaristille, levytti ”Kolme kitaraa” ja vei ensimmäisenä suomalaisena bändinä musiikkia menestyksellä maailmalle.
THE SCAFFOLDS
http://www.backtothesixties.fi/artistit-thescaffolds.html The Scaffolds menestyi rautalankabändinä, mutta siirtyi myös loistavasti myös laulumusiikkiin, ollen hetken Suomen suosituin bändi. Yhtye myös sävelsi omaa tuotantoa.
MARY ANN HAWKINS
https://www.facebook.com/maryannhawkinsband/ Illan tuorein bändi on helsinkiläinen Mary Ann Hawkins, joka on lyhyessä ajassa vakuuttanut vauhdikkailla keikoilla ja tyylikkäillä videoilla. Pienempien julkaisujen jälkeen yhtyeen ensimmäinen hyvänvastaanoton saanut pitkäsoitto julkaistiin viime vuonna.
THE CHARADES
www.thecharades.fi https://www.facebook.com/profile.php?id=100063698821063 Illan pättää The Charades. Yhtye on parinkymmenen vuoden aikana julkaissut useita pitkäsoittoja ja kiertänyt maailmaa enemmän kuin yksikään suomalainen rautalankabändi: useat kiertueet Japanissa, Meksikossa, Englannissa, Italiassa, Venäjällä, Espanjassa… tänä vuonna on vuorossa ensimmäinen USAn länsirannikon kolmen viikon kiertue.
Liput ovelta 30 €, mikäli jäljellä.
Eteispalvelumaksu 3,50 € peritään ovella.
Lippujen varausaika 2 päivää.
|