Musiikki

TAMPERE FILHARMONIA 2019-2020: SINFONIAKONSERTIT


Järjestäjä:Tampere Filharmonia
Paikka:Tampere-talo, Iso sali
Sijainti:Yliopistonkatu 55
33100 Tampere
Pääsymaksu:7

Lähde:Lippupiste

TAMPERE FILHARMONIA 2019-2020: SINFONIAKONSERTIT

TAMPERE FILHARMONIA 2019-2020: SINFONIAKONSERTIT

Pe 11.1. klo 19
Tampere-talon Iso sali
VIIDEN SOLISTIN ILTA

Christopher Warren-Green, kapellimestari
Olli Mustonen, piano
Pelageya Kurennaya, sopraano
Tuija Knihtilä, altto
Tuomas Katajala, tenori
Timo Riihonen, basso
Tampereen Filharmoninen Kuoro

György Ligeti (1923–2006): Melodien
Béla Bartók (1881–1945): Pianokonsertto nro 2
Anton Bruckner (1824−1896): Te Deum
Bruckner: Psalmi 150


Pe 18.1. klo 19
Tampere-talon Iso sali
MERELLINEN ARVOITUS

Christopher Warren-Green, kapellimestari

Benjamin Britten (1913−1976): Neljä meriaiheista välisoittoa
Jean Sibelius (1865−1957): Aallottaret
Edward Elgar (1857−1934): Enigma-muunnelmat


Su 20.1. klo 15
Tampere-talon Pieni sali
FAUNIEN ILTAPÄIVÄ -kamarimusiikkikonsertti

Stanley Leonard (s. 1931): Fanfaari ja Allegro
Aleksandr Glazunov (1865─1936): Jousikvartetto nro 3 G-duuri op. 26 ”Slaavilainen kvartetto”
Johannes Brahms (1833─1897): Pianokvartetto nro 3 c-molli op. 60


Pe 25.1. klo 19
Tampere-talon Iso sali
VENÄLÄINEN MIELENMAISEMA

Carlos Kalmar, kapellimestari
Robert Cohen, sello

Modest Musorgski (1839–1881): Alkusoitto oopperasta Hovanštšina "Aamunkoitto Moskova-joella"
Dmitri Šostakovitš (1906–1975): Sellokonsertto nro 1
Pjotr Tšaikovski (1840–1893): Manfred-sinfonia


La 9.2. klo 15
Tampere-talon Iso sali
TAMPEREEN OOPPERAN ENSI-ILTA
Muut esitykset 13.2., 16.2., 20.2., 23.2., 27.2.

Giacomo Puccini (1858–1924): La Bohème
Tuotanto: Tampere-talo


Su 10.2. klo 15
Tampere-talon Pieni sali
FAUNIEN ILTAPÄIVÄ -kamarimusiikkikonsertti

Johannes Brahms (1833─1897): Jousikvartetto nro 2 a-molli
Franz Schubert (1797─1828): Oktetto F-duuri


Pe 15.2. klo 19
Tuomiokirkko
BAROKKIKONSERTTI: HYPNOOTTINEN PASSACAGLIA

Matias Häkkinen, cembalo

Mm. Henry Purcellin (1659–1695), Claudio Monteverdin (1567–1643), Arvo Pärtin (s. 1935), Johann Sebastian Bachin (1685–1750) ja Georg Muffatin (1653–1704) musiikkia.


To 21.2. klo 18
Pe 22.2. klo 18
Tampere-talon Pieni Sali
LASTENKONSERTTI I JA II: ELÄINTEN KARNEVAALI

Eero Lehtimäki, kapellimestari
Satu Sopanen, kertoja ja laululeikkien vetäjä

Camille Saint-Saëns (1835–1921): Eläinten karnevaali


Pe 8.3. klo 19
Tampere-talon Iso sali
VIRTA JA TULILINTU

Cathrine Winnes, kapellimestari
Mackenzie Melemed, piano

Grażyna Bacewicz (1909–1969): Orkesterialkusoitto
Selim Palmgren (1878–1951): Pianokonsertto nro 2 ”Virta”
Lili Boulanger (1893–1918): D'un soir triste (Surullinen ilta)
Igor Stravinsky (1882–1971): Tulilintu


Pe 15.3. klo 19
Tampere-talon Iso sali
OTA KIINNI JOS SAAT

Santtu-Matias Rouvali, kapellimestari
Jess Gillam, saksofoni

Heitor Villa-Lobos (1887–1959): Fantasia sopraanosaksofonille, jousille ja käyrätorville
John Williams (s. 1932): Escapades alttosaksofonille ja orkesterille elokuvasta Catch Me If You Can
Johannes Brahms (1833–1897), ork. Arnold Schönberg (1874–1951): Pianokvartetto nro 1


Pe 29.3. klo 19
Tampere-talon Iso sali
EROICA

Miguel Harth-Bedoya, kapellimestari

Pjotr Tšaikovski (1840–1893): Italialainen kapriisi
Manuel de Falla (1876–1946): Kolmikolkkahattu, osia sarjoista 1 ja 2 (Harth-Bedoyan kokoelma)
Ludwig van Beethoven (1770–1827): Sinfonia nro 3 ”Eroica”


Su 31.3. klo 15
Tampere-talon Pieni sali
FAUNIEN ILTAPÄIVÄ -kamarimusiikkikonsertti

John Adams (s. 1947): Fellow Traveler
Timo Ruskeepää (s. 1963): Articles for five, kantaesitys
Franz Schubert (1797─1828): Jousikvartetto nro 14 d-molli "Tyttö ja kuolema"


Pe 5.4. klo 19
Tampere-talon Iso sali
EXULTATE, JUBILATE!

Santtu-Matias Rouvali, kapellimestari
Mari Eriksmoen, sopraano

Anton Webern (1883–1945): Passacaglia op. 1
Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791): Exultate, jubilate
Gustav Mahler (1860–1911): Sinfonia nro 4


Pe 12.4. klo 19
Tampere-talon Iso sali
LOUD SILENTS FESTIVAL: LAULU TULIPUNAISESTA KUKASTA

Günter Buchwald, kapellimestari

Mauritz Stiller (1883–1923): Laulu tulipunaisesta kukasta (1919)
Jonne Valtonen (s. 1976): Musiikki elokuvaan Laulu tulipunaisesta kukasta, kantaesitys, Tampere Filharmonian tilaus


To 18.4. klo 19
Tampere-talon Iso sali
KIIRASTORSTAIN KONSERTTI: SIELUNMESSU JA GRAALIN MALJA

Andrew Gourlay, kapellimestari
Monica Groop, mezzosopraano
Tommi Hakala, baritoni
Tampereen Filharmoninen Kuoro

Maurice Duruflé (1902–1986): Requiem
Richard Wagner (1813–1883): Parsifal-sarja, koonnut Andrew Gourlay


To 25.4. klo 19
Pe 26.4 klo 19
Tampere-talon Iso sali
MIEKKATANSSI I &  II

Santtu-Matias Rouvali, kapellimestari
Nemanja Radulović, viulu
Aram Hatšaturjan (1903–1978): Sarja orkesterille musiikista näytelmään Naamiaiset
Hatšaturjan: Viulukonsertto
Hatšaturjan: Musiikkia baletista Spartacus


Su 28.4. klo 15
Tampere-talon Pieni sali
FAUNIEN ILTAPÄIVÄ -kamarimusiikkikonsertti

Arno Babajanian (1921─1983): Pianotrio
Alfred Schnittke (1934─1998): Moz-Art
Wolfgang Amadeus Mozart (1756─1791): Serenadi nro 12 c-molli


Ke 1.5. klo 13 ja 15
Tampere-talon Iso sali
VAPPUKONSERTTI I JA II

Petri Komulainen, kapellimestari

Musiikillista ilottelua Filharmonian tapaan.


Pe 10.5. klo 19
Tampere-talon Iso sali
UUDESTA MAAILMASTA

Christopher Seaman, kapellimestari
Paavali Jumppanen, piano

Carl Maria von Weber (1786–1826): Oberon-alkusoitto
Ludwig van Beethoven (1770–1827): Pianokonsertto nro 5 ”Keisarikonsertto”
Antonín Dvořák (1841–1904): Sinfonia nro 9 ”Uudesta maailmasta"


To 16.5. klo 19
Tampere-talon Iso sali
MAYOJEN YÖ

Santtu-Matias Rouvali, kapellimestari

Silvestre Revueltas (1899–1940): La Noche de los Mayas (Mayojen yö)
Dmitri Šostakovitš (1906–1975): Sinfonia nro 15


To 23.5. klo 19
Tampere-talon Iso sali
SUURI JA KAUNIS

André de Ridder, kapellimestari
Tanja Tetzlaff, sello

Unsuk Chin (s. 1961): Sellokonsertto
Franz Schubert (1797–1828): Sinfonia nro 9 C-duuri ”Suuri”


Ke 29.5. klo 19
Tampere-talon Iso sali
AVARUUSSEIKKAILU 2019

Petri Komulainen, kapellimestari

Linnunradan loistavinta musiikkia mm. Tähtien sodasta (säv. Williams) Kuun pinnalle (säv. Debussy) ja Jupiterista (säv. Holst) Asteroid 4179:lle (säv. Saariaho). Tähtialuksemme voimanlähteenä on Filharmonian koko miehistö.


Ke 5.6. klo 19
Tampere-talon Iso Sali
TAMPEREEN SÄVEL: FILHARMONINEN CLUB FOR FIVE

Ville Matvejeff, kapellimestari
Lauluyhtye Club For Five