event-387371 event-387371

Musiikki, Muut

Englantilainen päivällinen I


Järjestäjä:Sastamala Gregoriana
Paikka:Tyrvään Pappila
Osoite:Asemakatu 4
38210 Sastamala
Pääsymaksu:59.6

Lähde:Lippu.fi

Englantilainen päivällinen I

Kuusivuotinen teemasarjamme “Kaupungit vetten päällä” päättyy englantilaisen musiikin juhlaan! Luvassa on suuria tunteita, mahtavaa musiikkia – ja myös haikeita hyvästejä. Festivaalilla kuullaan mm. John Dowlandin, Georg Friedrich Händelin, Nicholas Ludfordin, Henry Purcellin, William Byrdin ja Thomas Tallisin mestariteoksia. Unohtumattomia elämyksiä, yllätyksiä ja maailman kauneinta musiikkia. Lämpimästi tervetuloa kokemaan Sastamala Gregorianan tunnelma ja taika!

Sastamala Gregoriana on vuosittainen, kesäisin järjestettävä, vanhan musiikin festivaali. Festivaalin pääkonserttipaikka on Sastamalan keskiaikainen Pyhän Marian kirkko, jonka ainutlaatuinen akustiikka ja historiallinen miljöö luovat täydelliset puitteet vanhan musiikin esittämiselle. Tilaisuuksissamme noudatetaan turvallisemman tilan periaatteita, jotta jokainen voi kokea olonsa tervetulleeksi ja turvalliseksi. Festivaali on sitoutunut ehkäisemään häirintää ja syrjintää.

Sastamalaan on hyvät kulkuyhteydet eri puolilta Suomea. Lähimmät rautatieasemat sijaitsevat Karkussa ja Vammalassa (n. 45 min Tampereelta tai Porista). Tilausajot Tampereelta järjestetään viikonlopun kirkkokonsertteihin – lue lisää kotisivuiltamme!

Saattaja pääsee maksutta saatettava kanssa samalla lipulla.

Kommentoi tapahtumaa (0)