event-400452 event-400452

Musiikki, Tanssi, Muut

Improvisoidut iltamat Isossa Vasikkasaaressa


Järjestäjä:Tanssiteatteri Tsuumi
Paikka:Iso Vasikkasaari, Espoo
Osoite:Matinkylän saaristovenelaituri, Nokkalanniemi 2, Espoo
02230 Espoo
Pääsymaksu:
Lähde:Tapahtumainfo

Improvisoidut iltamat Isossa Vasikkasaaressa

Improvisoidut iltamat Isossa Vasikkasaaressa

Tule mukaan nauttimaan Tanssiteatteri Tsuumin Improvisoidut iltamat -esityksestä ainutlaatuisissa maisemissa Espoon Isossa Vasikkasaaressa! Iso Vasikkasaari on yksi Espoon saariston vanhimpia ja kauneimpia huvilasaaria ja tarjoaa ainutlaatuiset puitteet esitykselle.

Improvisoidut iltamat yhdistää improvisoidun tanssin ja musiikin suomalaiseen iltamaperinteeseen. Esityksessä tanssi ja musiikki tempaavat mukaansa niin esiintyjät kuin yleisönkin!

Esityksen aikana yleisöltä pyydettyjen aiheiden pohjalta improvisoidaan lyhyitä kohtauksia, joista muodostuu koko illan esitys. Seitsenhenkinen taiteilijaryhmä koostuu muusikoista ja tanssijoista, jotka heittäytyvät hetken vietäväksi kokonaisvaltaisesti ja suurella sydämellä.

Tule mukaan katsomaan miten tunnelmat, sävelmät, liikemaailmat ja tarinat muotoutuvat esitykseksi yleisön silmien edessä!

Esityksen lopussa on luvassa yhteinen tanssituokio yhdessä yleisön kanssa.

Improvisoidut iltamat Isossa Vasikkasaaressa
lauantai 23.8.2025 klo 15:00

Lautta Isoon Vasikkasaareen lähtee klo 14:30

Osoite: Matinkylän saaristovenelaituri, Nokkalanniemi 2, Espoo

Vapaa pääsy, tervetuloa!


Tapahtuman toteuttamiseen on saatu tukea Espoon kaupungilta.

Tanssiteatteri Tsuumi

Improvisoidut iltamat tuottaa helsinkiläinen Tanssiteatteri Tsuumi. Tanssiteatteri Tsuumi on vahvasti kansanperinteen juurruttama, rosoa ja inhimillisyyttä rakastava tanssiteatteri. Tanssiteatteri Tsuumi tekee monimuotoista esittävää taidetta, jonka pääpaino on tanssin ja musiikin, liikkeen ja rytmin synteesissä.

Improvisoidut iltamat

Improvisoidut iltamat on Tanssiteatteri Tsuumin rakastettu esityskonsepti, joka yhdistää improvisoidun tanssin ja musiikin suomalaiseen iltamaperinteeseen. Improvisoituja iltamia nähdään elokuussa Espoossa lisäksi Gallen-Kallelan Museossa ja Nupurinjärven rannassa. 

Lue lisää esityksestä: www.tsuumi.com/improvisoidut-iltamat

Kuva: Sami Paasila

Kommentoi tapahtumaa (0)