event-397950 event-397950

Teatteri ja ooppera

TÄÄLLÄ POHJANTÄHDEN ALLA -Stand Up-ilta


Järjestäjä:Valtimonteatteri
Paikka:Valtimonteatteri
Osoite:Aleksis Kiven katu 22 (piharakennus)
00500 Helsinki
Pääsymaksu:alk.20

Lähde:Tiketti

TÄÄLLÄ POHJANTÄHDEN ALLA -Stand Up-ilta

Illat pikku hiljaa pimenevät, mutta nauru kirkastaa mieltä!

Valtimonteatterin lavalle nousevat kaksi stand up -komiikan kiinnostavinta nousevaa nimeä – Timo Teern ja Joel Makengo – tarjoamaan iltapuhteen, joka osuu, uppoaa ja naurattaa, joskus niin että vedet valuu silmistä.

Stand up on hetken taidetta. Se tarttuu tähän aikaan, tähän paikkaan, tähän elämään – ja vääntää sen vinoon.
Se on villiä, vapaata ja viiltävän hauskaa sanataidetta, jossa yleisö ja esiintyjä hengittävät samaa rytmiä.
Jokainen ilta on ainutkertainen, eikä mikään tallenne voi koskaan vangita sitä taikaa, joka syntyy, kun huumori ja läsnäolo kohtaavat.
Timo Teern ja Joel Makengo ovat Suomen stand up skenen uusia mielenkiintoisia tulokkaita. Huumorissaan he käsittelevät suomalaisuutta ja kaikkea sen ympäriltä omakohtaisten kokemusten kautta.

Timo Teern on alun perin Virosta Saarenmaalta kotoisin oleva ammattinäyttelijä. Stand upista Timo innostui Kaisa Pylkkäsen näyttelijäliitolle järjestämän kurssin kautta. Siitä lähtien Timo on keikkailut ahkerasti ympäri Suomea mm. Tomaatteja Tomaatteja festareilla, Viking Line risteilyllä, ja Islantilaisen Netflix koomikon Ari Eldjárnin lämppärinä. Huumorissaan Timo tutkii kieltä, kulttuuria ja ajankohtaisiakin aiheita nokkelasta näkökulmasta.

Koomikkona Joe Makengo yhdistää ainutlaatuisella tavalla kulttuuriset taustansa ja elämänsä arkiset absurdit tilanteet. Hänen lavapersoonansa on samaan aikaan karismaattinen ja helposti lähestyttävä, ja hänellä on kyky löytää huumoria sieltäkin, mistä sitä ei välttämättä heti osaisi etsiä. Joelin matkalle mahtuu mm. Kuopion komediafestarit, Kong shown voitto ja lämppärin pesti useilla kiertueilla.

Valtimon Teatteri Facebook
Valtimon Teatteri Instagram



Showtime 19:00, ovet saliin avataan jo klo:18:00.
​Esityksen kesto n.1,5h väliajan kanssa

Salin rakenne on muutettu ravintolamiljööksi ja anniskeluoikeus on saliin asti.
Kuppi kuumaa, huurteista tai kuohuvaa on taattu esityksen aikana!

Kommentoi tapahtumaa (0)