event-403727 event-403727

Musiikki, Messut ja markkinat

Werkfest




Järjestäjä:Diapason Group Oy
Paikka:Tampereen tuomiokirkko
Osoite:Tuomiokirkonkatu 3b
33100 TAMPERE Helsinki
Pääsymaksu:39

Lähde:Netticket

Werkfest

Lokakuun alussa Tampere ja Kangasala täyttyvät urkujen voimasta ja taiteen lumosta, kun ensimmäistä kertaa järjestettävä Werkfest tuo yhteen huippuluokan taiteilijat ja yleisön kolmen päivän ainutlaatuisessa
kulttuuritapahtumassa. Festivaali juhlistaa urkujen rikkaita perinteitä ja Kangasalan legendaarista urkutehdashistoriaa tavalla, joka on sekä korkeatasoinen että helposti lähestyttävä.

3.10. klo 19.00 Frédéric Deschamps, Kangasalan kirkko. Lippu 23 €
Festivaalin avaa yksi aikamme merkittävimmistä urkutaiteilijoista, ranskalainen Frédéric Deschamps. Kansainvälisesti arvostettu vanhan musiikin mestari tunnetaan virtuoosisesta tekniikastaan, syvästä tulkinnastaan ja kyvystään tuoda historiallinen musiikki eläväksi hetkessä.

4.10. klo 21.00 Jorma Uotinen: Hetkien vaellus, Tampereen tuomiokirkko. Lippu 39 €
Lauantai-illassa esiintyy koko kansan rakastama Jorma Uotinen, jonka tulkinnassa runous ja tanssi sulautuvat
saumattomasti yhteen ranskalaisen urkumusiikin kanssa. Hetkien vaellus -esityksessä lavalla nähdään myös Pori Dance Company ja urkutaiteilija Pétur Sakari - luvassa on syvästi koskettava ja visuaalisesti lumoava ilta.

5.10. klo 18.00 Johannes Pessi & Hanna Koljonen, Kangasalan kirkko. Lippu 23 €
Festivaali huipentuu baritoni Johannes Pessin ja urkuri Hanna Koljosen konserttiin, joka yhdistää lauluvoiman ja urkujen soinnin tavalla, joka jää soimaan kuulijan mieleen vielä pitkään.

Kommentoi tapahtumaa (0)