event-407893 event-407893

Musiikki

Johanna Rusanen


Järjestäjä:Johanna Rusanen
Paikka:Taulumäen kirkko
Osoite:Lohikoskentie 2
40100 Jyväskylä
Pääsymaksu:39.2

Lähde:Lippu.fi

Johanna Rusanen

Johanna Rusanen, Lauri Rantamoijanen ja Andras Szabo Taulumäen kirkossa.
Johanna Rusanen on laulanut muun muassa Savonlinnan oopperajuhlilla, Kansallisoopperassa, Berliinissä, Moskovan Bolšoi-teatterissa sekä Oulussa ja Kuopiossa. Oopperaroolien lisäksi hän on konsertoinut ja esiintynyt monenlaisten orkesterien solistina Leningrad Cowboysia myöten.

Keuruulta kotoisin oleva sellisti Lauri Rantamoijanen aloitti sello-opintontasa jo 7-vuotiaana Keski-Suomen musiikkiopistossa. Hän on valmistunut sittemmin Sibelius-Akatemiasta ja esiintynyt solistina, kamarimuusikkona ja orkestereissa mm. Arabiemiraateissa, Amerikassa, Englannissa, Intiassa, Israelissa, Kyproksella, Turkissa, Saksassa, Sveitsissä, Tanskassa ja Ranskassa.

Andras Szabo on suorittanut Slovakiassa urkujen soitossa maisterin tutkinnon ja osallistunut ja palkittu urkujen soitossa kansainvälisissä kilpailuissa mm. Itävallassa. Italiassa ja Venäjällä. Suomessa hän on suorittanut pianonsoitossa tutkintoja ja voittanut Leevi Madetoja kilpailussa pianonsoitossa 2. palkinnon. Szabo on toiminut Jyväskylän Sinfonian avustajana.

Kommentoi tapahtumaa (0)