event-399890 event-399890

Musiikki, Lasten tapahtumat

Klubb Ankdamm: Peela


Järjestäjä:Klubb Ankdamm
Paikka:Vuotalo
Osoite:Mosaiikkitori 2
00980 Helsinki
Pääsymaksu:20.0

Lähde:Lippu.fi

Klubb Ankdamm: Peela

Johannes Granrothin luotsaama supergroup PEELA esittää oman näkemyksensä nykypäivän sosiaalisesta musiikista. Siinä fuusioutuu afroamerikkalaisen musiikkiperinteen tyylit eheäksi kokonaisuudeksi, jossa leikkisä improvisaatio, vahvat melodiat, mehevä harmonia sekä mukaansatempaavat rytmit ovat keskeisessä roolissa.
Heidän musiikkinsa on instrumentaalipainotteista, mutta koristautuu toisinaan Maja Mannilan virtuoosimaisen lalun myötä.

PEELA on julkaissut jo kolme albumia, josta uusin nimeltään “Notbad” julkaistiin maaliskuussa 2024 Eclipse Musicin kautta.

Sähkökitara- Johannes Granroth
Koskettimet & Laulu - Maja Mannila
Rummut - Severi Sorjonen
Saksofoni - Jimi Ahlroos
Basso - Oliver Karttunen
Lyömäsoittimet & Koskettimet - Mikko Antila

“Peela jätti konsertillaan vahvan, mahdollisesti jopa lähtemättömän muistijäljen. Keikasta jäi niin hyvä mieli, etten millään malttaisi odottaa heidän tulevia tekemisiään. Soiton taso oli huikea, paikoin pitelemättömän virtuoottinen. Elähtäneen fuusiojazzin päivittäminen tähän päivään tuntui sujuvan tältä porukalta kuin leikiten. Bravo!”
-Jyri Ojala, Karjalainen.fi 6.4.2022

"Oli alusta asti selvää, että nämä henkilöt ovat huipputaitavia instrumenttiensa kanssa ja lisäksi kokeneita, rentoja esiintyjiä. Minua ilahdutti suuresti paitsi se hieno soitanta, myös se dynamiikka mikä lavalla soittajien välillä vallitsi. Heillä näytti olevan hauskaa ja hyvin pian havaitsin, että niin oli minullakin, vaikka en muka ollut mikään jazz-ihminen."
-Heli Kuula, Kulttuurimedia.fi 14.3.2024

Klubi-ilta, A-oikeudet, tarjoiluista vastaa Café Pokkari, ovet avataan klo 17.30. Kesto: n. 120 min. sis. väliaika. Liput à 20/15 € (toimitusmaksu alk. 1,50 € + 0,65 % tilauksen arvosta) @ Lippu.fi sekä myös ovelta lippuautomaatilta. Järj. Peela yhteistyössä Vuotalon kanssa.


Kommentoi tapahtumaa (0)