event-397518 event-397518

Musiikki

Tuure Kilpeläinen x Irina


Järjestäjä:Rytmikorjaamo
Paikka:Rytmikorjaamo
Osoite:Vaasantie 11
60101 Seinäjoki
Pääsymaksu:alk.35

Lähde:Tiketti

Tuure Kilpeläinen x Irina

Kahden keikan ilta marraskuussa Rytmikorjaamolla: Tuure Kilpeläinen ja Irina!

Tervetuloa aloittamaan pikkujoulukausi ei yhdellä vaan kahdella keikalla, kun kaksi valovoimaista artistia tulevat soittamaan settinsä Rytmikorjaamolle lauantaina 1.11.2025!

Ensin oman keikkansa soittaa
IRINA

Irina nousi heti Vahva-debyyttialbumillaan Suomen eturivin artistien joukkoon ja on pysytellyt siellä nyt kaksi vuosikymmentä. Artistiuran lisäksi Irina on tuttu suomalaisille erityisesti yhtenä Elämäni biisi -solistina, jossa hän on ollut mukana vuodesta 2019 alkaen. Irina on julkaissut urallaan kahdeksan studioalbumia, joista tunnetuimmat ovat kahdella Emmalla palkittu debyyttilevy Vahva sekä platinarajan ylittäneet Älä riko kaavaa (2005) ja Liiba laaba (2007).

Irinan edellinen studioalbumi on vuonna 2021 julkaistu Haluun olla yksin, jonka nimikappaleesta muodostui yksi Irinan uran suurimmista hiteistä. Kappale on toistaiseksi viihtynyt radioiden top200 -listalla peräti 121 viikkoa, joista yhdeksän viikkoa ykkösenä. Striimejä Haluun olla yksin on kerännyt jo platinaan oikeuttavat yli 6,5 miljoonaa kappaletta.

Sitten on vuorossa
TUURE KILPELÄINEN

Laulaja-lauluntekijä Tuure Kilpeläinen keikkailee yhtyeensä kanssa, johon kuuluvat Ansku Mellanen (basso, kitara, laulu), Julius Sihvonen (koskettimet, laulu), Eliel Viitala (rummut) ja Jussi Jaakonaho (kitara). Keikoilla kuullaan valintoja Tuuren koko uran ajalta, Kaihon Karavaani -aikoja unohtamatta.

Urallaan useita kulta -ja platinalevyjä, Emma-palkintoja ja viimeisimpänä kesällä 2023 Iskelmä-Finlandia palkinnon saavuttanut Tuure Kilpeläinen julkaisi edellisen albuminsa ”Sanat jää ilmaan” syksyllä 2023. Tuuren seuraava albumi julkaistaan syksyllä 2025 kotimaisen Has Been -yhtiön kautta, jonka taustalla ovat musiikkialan konkarit Pete Eklund ja Samuli Edelmann. Levyn musiikissa kuullaan vaikutteita Tuuren omista suosikeista: vanhasta soulista, bluesista, rock’n rollista, folkista ja country-henkisestä lauluntekijäperinteestä.

***

Aikataulu:
Ovet 19:00
Irina 20:00
Tuure Kilpeläinen 21:30



Liput ovelta 38 €, mikäli jäljellä.

Rytmikorjaamo-klubilla maksuvälineenä käyvät vain yleiset maksukortit.

Lisätietoja keikkaan liittyen info@selmu.fi.

Lippuihin liittyvät tiedustelut hei@tiketti.fi

Esteettömyys:

Avustaja pääsee tapahtumaan ilmaiseksi avustettavan kanssa samalla lipulla: kyllä
Tapahtumaan on esteetön pääsy pyörätuolilla: kyllä
Tapahtumapaikalla on esteetön WC: kyllä
Tapahtumassa on pyörätuolikoroke: kyllä
Muuta huomioitavaa: Kulkureitit tiloissamme ovat esteettömiä. Pyörätuoliasiakkaat ohjataan normaaleissa keikkailloissa halutessaan pyörätuolikorokkeelle. Numeroimattomissa istumakonserteissa paikan saa vapaasti valita.

***

Seinäjoen Elävän musiikin yhdistys Selmu Ry ja Luonnonperintösäätiö ovat perustaneet keräyksen, jonka tarkoituksena on etsiä ja rauhoittaa suojelualue Selmun toiminta-alueelta Etelä-Pohjanmaalta.

Ympäristölipun +3€ lahjoitetaan lyhentämättömänä Luonnonperintösäätiön Rytmikorjaamon metsä -keräykseen.

Osallistu Rytmikorjaamon metsä -kampanjaan Luonnonperintösäätiön kampanjasivulla!

Kommentoi tapahtumaa (0)