event-391680 event-391680

Näyttelyt

Hyviä sävyjä


Järjestäjä:Härkälän kartano
Paikka:Härkälän kartano
Osoite:Somero
Pääsymaksu:
Lähde:Museoliitto

Hyviä sävyjä

Hyviä sävyjä -tilkkutyönäyttely on avoinna pe ja la klo 12-14 ajalla 27.6.-2.8.2025.
Tilkkutaiteilijat Soile Kivinen Töölön Tilkkupajasta ja Tiina Saaristo eli Tilkunviilaaja® järjestävät yhdessä värikkään ja innostavan tilkkutyönäyttelyn.
Hyviä sävyjä -näyttelyssä on esillä isoja, moderneja tilkkutöitä, joiden pinnalla on vivahteikkaat tikkaukset. Tilkkupeitot ovat näyttäviä, yllättäviä ja mielenkiintoisia, ja ne kannattaa käydä katsomassa omin silmin.

Soile Kivinen on rahoitusalan ammattilainen, joka antautui tilkkutyölle täysipäiväisesti vajaat kaksikymmentä vuotta sitten. Tänään hän on harvoja alan ammattilaisia ja on yrityksessään Töölön Tilkkupajassa tikannut erikoiskoneellaan yli tuhat isoa peittoa muille tilkkutöiden tekijöille. Långarm-kone totetuuaa tikkaukset tietokoneen ohjaamana, ja sen käyttäminen vaatii monipuolisia taitoja, joita Soile on kartuttanut useilla kursseilla Yhdysvalloissa.
Soile rakastaa paitsi tikkausta, myös omien tilkkutöiden ompelemista. Hän suosii selkeitä, graafisia malleja ja hyödyntää luontaista värisilmäänsä. Tulokset ovat näyttäviä – ja yleensä suurempia kuin alkujaan oli tarkoitus!

Tiina Saaristo on päivätyönään sisältömarkkinoinnin ammattilainen. Vapaa-ajallaan hän on Tilkunviilaaja®, sosiaalisen median vaikuttaja, tilkkutaiteilija ja kaavasuunnittelija. Hänen suosittuja, usealle osaamistasolle sopivia tilkkutyökaavojaan on myyty jo 19 maahan.
Tiina on mestarillinen värienkäyttäjä: värit ja kuviokankaat ovat pääosassa hänen tilkkuteoksissaan, jotka nekin ovat graafisia ja näyttäviä. Hän oli Töölön Tilkkupajan tikkauspalvelun ensimmäinen asiakas ja tikkauttaa siellä edelleen kaikki isot tilkkutyönsä.
Soilen ja Tiinan yhteisnäyttely Helsingissä viime kesänä houkutteli paikalle runsaasti kävijöitä, jotka kuvailivat kokemustaan esimerkiksi seuraavasti:
”Henkeäsalpaavan upeita!” ”Kiitos, kun jaoitte mielettömän käsityöosaamisenne taikaa!” ”Really impressive, and poetic!”

Suurella innolla he ovat tuomassa töitään Härkälään kesällä 2025. Heistä toinen on paikalla perjantaisin.

https://toolontilkkupaja.blogspot.com/
https://tilkunviilaaja.blogspot.com/

Kommentoi tapahtumaa (0)