event-402046 event-402046

Musiikki

Loputon kauneus


Järjestäjä:Joensuun kaupunginorkesteri
Paikka:Carelia-sali, Joensuun kaupunginorkesteri
Osoite:Yliopistonkatu 4
80100 Joensuu
Pääsymaksu:30.0

Lähde:Lippu.fi

Loputon kauneus

Sellon sielukkuutta ja sinfonian salaisuuksia on luvassa, kun sellisti Senja Rummukainen herkistää meidät musiikin loputtomalla kauneudella.

Rummukainen on kuluneen vuosikymmenen aikana kasvanut sellon huippulupauksesta suomalaismuusikoiden kirkkaimpaan keskiöön. Kotimaisen konserttielämän tietoisuuteen hän nousi vuonna 2014 voittamalla Turun sellokilpailun. Vain vuotta myöhemmin hänet palkittiin finalistina Porton Guilhermina Suggia -awardsissa, ja vuonna 2019 hän saavutti
finaalipaikan Pietarin kansainvälisessä Pjotr Tšaikovski -kilpailussa.

Konsertin huipentumana kuulemme Franz Schubertin Sinfonian nro 9, usein lempinimellä "Suuri" tunnetun mestariteoksen. Monet tutkijat ovat tulkinneet yhdeksännen sinfonian myös seitsemänneksi, kahdeksanneksi tai jopa kymmenenneksi. Tule ottamaan selvää, mikä tekee tästä sinfoniasta niin suuren? Ja onko kyseessä tosiaan yhdeksäs sinfonia?

Ohjelma:

Jukka Untamala, kapellimestari
Senja Rummukainen, sello
Joensuun kaupunginorkesteri

Fanny Mendelssohn Hensel: Sonata o Fantasia H.238, sov. sellolle ja jousiorkesterille, 7’
Olli Mustonen: Sonaatti sellolle ja kamariorkesterille, 15’
Franz Schubert: Sinfonia nro 9, D.944 C-duuri "Suuri", 48’

Kommentoi tapahtumaa (0)