event-396527 event-396527

Teatteri ja ooppera

Veijo


Järjestäjä:Oulun teatteri
Paikka:Oulun teatteri, Suuri näyttämö
Osoite:Kaarlenväylä 2
90015 Oulu
Pääsymaksu:28.0

Lähde:Lippu.fi

Veijo

Heidi Parkkinen
Veijo

  “Ko oon värkänt näihe patsaihe kans koko ikkäin ko mikäkii Koitsan Pikasso.” 

 Monologinäytelmä Veijo antaa äänen vuonna 1944 syntyneelle Veijo Rönkköselle, Parikkalan Patsaspuiston elämäntyönään luoneelle ITE-taitelijalle ja puutarhurille.  

Veijo Rönkkönen työskenteli reilun puolen hehtaarin omakotitontilla lähes viisikymmentä vuotta. Vuosien aikana syntyi yli viisisataa betonista veistosta ja loistokas puutarha. Rönkkösen Veijo eli itsensä näköisen elämän ja jätti jälkeensä Suomen ja Pohjoismaiden tärkeimmän ITE-taidekokonaisuuden, Parikkalan Patsaspuiston. Veijo ei pitänyt itsestään ääntä, vaan antoi patsaiden ja puiston puhua puolestaan.  

 Veijo-monologi on yksi tulkinta siitä, mikä Rönkkösen Veijo oikein oli miehiään.  

 Veijo pohtii itseään, taidettaan, pienen paikkakunnan ahtaisiin normeihin sopeutumattomuutta ja sitä, miten vaikeaa on olla oikeanlainen mies. Rakkaudettomuuden jäljet ja sosiaalinen eristyneisyys kasvattivat hänestä ITE-taiteilijan, jolla oli ainutlaatuinen kyky leikkiä sisäisen lapsensa kanssa. Veijo Rönkköselle myönnettiin vuonna 2007 kulttuuriministeriön Suomi-palkinto. Rönkkönen kuoli 2010.

  Veijo-monologinäytelmä sai kantaesityksensä Parikkalan Patsaspuistossa 8.7.2024, minkä jälkeen se kiersi Etelä- ja Pohjois-Karjalassa. Heidi Parkkiselle myönnettiin monologin käsikirjoittamisesta ja ohjaamisesta Etelä-Karjalan vuoden 2024 kulttuuritekopalkinto. Veijo-monologi voitti vuonna 2025 Valtakunnallisen Monologikilpailun.

Mie oonkii semmonen sarka kynnettäväks jot voi mahoton.” 

Kommentoi tapahtumaa (0)