event-417663 event-417663

Teatteri ja ooppera

Eino Leinon eksät


Järjestäjä:Eino Leinon eksät
Paikka:Suomen Kansallisteatteri, Lavaklubi
Osoite:Läntinen Teatterikuja 1b
00100 Helsinki
Pääsymaksu:25.0

Lähde:Lippu.fi

Eino Leinon eksät

Eino Leinon Eksät – enemmän ja vähemmän muusina

Hauska ja oivaltava monologinäytelmä Leinon sydämenvalituista

Eino Leinon Eksät – enemmän ja vähemmän muusina on näyttelijä Pinja Hahtolan käsikirjoittama hulvattoman hauska ja oivaltava monologinäytelmä.

Seppo Honkosen ohjaama esitys marssittaa nimensä mukaisesti lavalle koko joukon Eino Leinon sydämenvalittuja. Esitys on hurmannut katsojia ja kriitikoita ympäri Suomea sekä palkittu parhaana esityksenä Valtakunnallisessa monologikilpailussa Oulussa 2019.

”Nautin jokaisesta sanasta, eleestä ja hetkestä. Aplodeista ei ollut tulla loppua, kaikki ymmärsivät nähneensä jotain ainulaatuisen upeaa.” Matti Kuusela, Aamulehti ★★★★★

Kansallisrunoilijan asemaan noussut ja Suomen kenties rakastetuin runoilija oli riimittelyjensä lisäksi tunnettu boheemista ja kosteasta elämäntyylistään sekä lukuisista ihastuksenkohteistaan. Näistä L. Onerva ja Aino Kallas ovat eitämättä tunnetuimmat muusat, mutta esitykseen mahtuu mukaan myös koko liuta vihittyjä vaimoja sekä monia muita aikansa merkkinaisia, kuten koko kansan satukuningatar Anni Swan. Oman mausteensa soppaan heittävät niin #MeToo:n voimaannuttama antiikin muusa kuin natsi-Saksaa ihannoiva kulttuurimatami MailaTalvio. Sanoja ei säästellä, kun Einon eksät pääsevät purkamaan tuntojaan Anonyymien Apollon muusien terapiaistunnossa – ja kyytiä saavat niin juopottelevat taiteilijamiehet kuin kulisseja kannattelevat vaimotkin.

”Enpä ihmettele menestystä. Eino Leinon eksät on todellinen täyspakkaus monologitaidetta: paljon kirpeää huumoria, kulttuurihistoriaa, patsaidenkaatoa ja muusa-käsitteen ironisointia” Rolf Bamberg, Demokraatti-lehti Tampereen teatterikesässä 2019

Kolme näytäntöä Lavaklubilla 21.1.‒3.2.

Työryhmä

Käsikirjoitus Pinja Hahtola Ohjaus Seppo Honkonen Äänimaailma Marko Pakarinen Näyttämöllä Pinja Hahtola Visuaalinen ilme ja sovitus työryhmä Päähineet Heidi Tsokkinen / Hatlantis

Kesto n. 1 h 10 min (ei väliaikaa)

Kommentoi tapahtumaa (0)