event-419057 event-419057

Musiikki

Tänäänkin menee hyvin!


Järjestäjä:Sawohouse
Paikka:Sawohouse
Osoite:Tarhakuja 1
70780 Kuopio
Pääsymaksu:alk.25

Lähde:Tiketti

Tänäänkin menee hyvin!

Tänäänkin menee hyvin! – Sawohouse Underground

Lauantaina 31.1. Kuopion Sawohouse Undergroundissa juhlitaan isosti kotimaisen punk’n’rollin tahtiin, kun paikalle saapuu neljä piinkovaa bändiä, joissa yhdistyvät sopivassa suhteessa paikallinen väri, tämän hetken prime sekä vanhat klassikot! Nyt on todella harvinaista herkkua tarjolla, sillä saman illan aikana lavalle nousevat Terve Hulluus, Grillijono K.O., Flippipuisto sekä Lehtivihreät!

Tapahtuman liput tulevat myyntiin Tikettiin

Terve Hulluus
Kuopiolainen Terve Hulluus soittaa rehellistä ja elämänmakuista punkrockia, jonka tavaramerkkeinä ovat tarttuvat biisit sekä hyvä ja perinnetietoinen meininki. Aikaisemmin kaksi piinkovaa seiskatuumaista julkaissut bändi on saanut juuri ensimmäisen pitkäsoittonsa valmiiksi, joka odottaa julkaisuaan myöhemmin ensi vuonna. Odotettavissa on takuuvarmaa yhteislaulua ja kaljatuoppien kilistelyä kotikaupungin ylpeyden tahtiin.

Grillijono K.O.
Turborockin lipunkantaja Grillijono K.O. on edennyt vauhdilla genrensä kärkikastiin Suomessa, eikä bändi suinkaan ole nostamassa jalkaansa kaasupedaalilta. Kehutun Härmägeddon-kakkosalbuminsa viime vuonna julkaissut yhtye on kiertänyt aktiivisesti ja räyhäkkäästi erilaisia keikkalavoja niin klubeilla kuin festareillakin.

Rokkia, punkkia ja metallia saumattomasti yhdistelevän Grillijono K.O.:n biiseissä kieli pysyy tiukasti poskessa eikä mikään tunnu olevan liian pyhä aihe irvailtavaksi. Kyytiä saavat muun muassa koti, uskonto ja ilmainen ämpäri sekä somen syväpääty ja suomalainen heteromies.

Tämän yhtyeen turboahdettu keikkaenergia tarttuu ja toimii kuin häkä! Grillijono K.O. on ollut viime aikoina kysytty vieras Kuopioon, sillä yhtyeen edellisestä visiitistä on ehtinyt vierähtää jo lähes kymmenen vuotta. Nyt pitkä odotus viimein palkitaan tarttuvilla riffeillä, tiukoilla melodioilla, kitarasankarisooloilla, viihdyttävällä yhteiskunnallisella satiirilla sekä kitarisoja koettelevalla hardcore-huudannalla, sillä Grillijono K.O. is coming to town!

Flippipuisto
Lähtökohtaisesti ysärihenkistä punkrockia soittava Flippipuisto on yhdistellyt vuosien saatossa musiikkiinsa useita erilaisia elementtejä, kuten suomirokkia, rautalankaa, skata, olarilaista rataräppiä ja jopa psykedeelistä garagea. Kaikista kokeiluistaan huolimatta bändi on silti aina onnistunut kuulostamaan itseltään ja luomaan tunnistettavan soundin. Yhtyeen mukana on totuttu näkemään aina myös yllättäviä ja odottamattomia vierailijoita, kuten Dxxxa D, Esa Kotilainen tai Meille se paistaa aina -singlellä mukana ollut Tuomio.

Kulunut vuosi on ollut Flippipuistolle kiireinen. Yhtye on julkaissut uutta musiikkia, kiertänyt ahkerasti ympäri Suomea ja hionut ahkeralla keikkailulla itsestään räjähtävän punk-nyrkin, joka kannattaa ehdottomasti tulla tarkistamaan livenä. Flippipuisto valmistelee tällä hetkellä odotettua kakkosalbumiaan, ja yhtyeen tulevassa setissä onkin vanhojen biisien lisäksi luvassa pari uutta maistiaista.

Lehtivihreät
Alun perin vuosina 1992–2003 toiminut yhtye kuului legendaarisen lahtelaisen Levy-Yhtiön rosteriin yhdessä Apulannan, Tehosekoittimen ja Punaisten Messiaiden kanssa. Yhtye julkaisi aktiiviuransa aikana albumit Hänen majesteettinsa salaisessa palveluksessa (1996), Istanbulissa (1997) ja Unta ja nälkää (2000) sekä useita pienempiä julkaisuja.

Lehtivihreät toimi alkuperäisessä kokoonpanossaan vuodesta 1992 vuoteen 1998, jolloin yhtyeen kitaristi ja pääasiallinen biisintekijä Lale jätti yhtyeen. Lehtivihreät jatkoi tämän jälkeen uraansa triona ja muutti tyyliään punkahtavasta powerpopista iskelmällisempään suuntaan, kunnes lopetti toimintansa vuonna 2003.

Lehtivihreät palasi esiintymislavoille LPRHC Festeillä vuonna 2021 ja on sen jälkeen jatkanut satunnaista keikkailua. Nyt bändi nähdään ensimmäistä kertaa paluunsa jälkeen Kuopiossa, jossa se nousee lavalle alkuperäisessä kokoonpanossaan: Pena, Frank, Jukkis ja Lale. Odotettavissa on jälleen kattava setti biisejä bändin koko uran varrelta, pieniä yllätyksiä ja ysärinostalgiaa unohtamatta!



Liput ovelta 28 €, mikäli jäljellä.

***

Sawohouse Undergroundin pääsylippu toimii nyt myös matkalippuna!

Pääsylippu toimii myös joukkoliikennelippunasi, jolla voit matkustaa Vilkun busseissa.

Tapahtumalipun QR-koodi käy matkalippuna Kuopion seudun joukkoliikenne Vilkussa. Matkustusoikeus aktivoituu lippuusi tapahtumapäivänä 3 tuntia ennen tapahtuman ovien avaamista, ja sen voimassaolo päättyy 6 tuntia ovien avaamisen jälkeen. Matkalippu sisältää myös mahdollisuuden linja-auton vaihtoon.

Tapahtumalippusi voi olla missä muodossa tahansa (esimerkiksi PDF-lippuna, mobiililippuna tai paperisena lippuna) saadaksesi matkustusoikeuden.

***

Esteettömyys:

Avustaja pääsee tapahtumaan ilmaiseksi avustettavan kanssa samalla lipulla: kyllä
Tapahtumaan on esteetön pääsy pyörätuolilla: kyllä

Kommentoi tapahtumaa (0)