OASBB & Ingá-Máret Gaup-Juuso feat. Jukka Eskola: Davvi Oktavuohta -levynjulkistuskonsertti
Keväällä 2025 äänitetty Davvi Oktavuohta – Pohjoinen Yhteys -levy julkaistaan saamelaisten kansallispäivänä 6.2.2026 Pohjankartanon salissa. Konsertissa pohjoinen alkuperäiskansojen musiikki kohtaa ison orkesterin, kun suomensaamelainen joikaaja, laulaja ja näyttelijä Ingá-Máret Gaup-Juuso sekä oululainen rytmimusiikin ylpeys Oulu All Star Big Band yhdistävät voimansa.
Ohjelmistossa on Sámi Grand Prix -kilpailuissakin menestyneen Gaup-Juuson musiikkia ja perinteisiä saamelaisjoikuja, joita on sovitettu big bandille. Sovituksista vastaa jazzrumpali, säveltäjä ja sovittaja Mikko Hassinen. Hassinen on nykykansanmusiikkiyhtye Värttinän pitkäaikainen jäsen ja yhdistää sovituksissaan mielenkiintoisesti sekä kansanmusiikin että big band -musiikin perinteitä.
Gaup-Juuson ohella solistina toimii meritoitunut jazz-trumpetisti ja Oulu All Star Big Bandin taiteellinen johtaja Jukka Eskola. Konsertin johtaa Oulu All Star Big Bandin riveissä yhtyeen perustamisesta saakka soittanut oululainen muusikko, musiikkipedagogi ja kapellimestari Jaakko Jauhiainen.
Konsertti on osa Dálvemánnu-festivaalia ja Euroopan kulttuuripääkaupunkiohjelmaa. Ingá-Máret Gaup-Juuso | joiku Jukka Eskola | trumpetti Jaakko Jauhiainen | kapellimestari Oulu All Star Big Band
Saavutettavuus ja esteettömyys 1. kerroksen tilat ovat esteettömiä. Aulatiloihin ja Pohjankartanon saliin sekä ravintolan tiloihin on esteettömät kulkuväylät. Pyörätuolipaikat sijaitsevat Pohjankartanon salin ylimmällä rivillä. Avustaja saa pyörätuolin viereen irtotuolin. Ylin rivi on lyhyen pyörätuolirampin päässä salin yläosassa. Aulatilasta on käynti ylimmälle riville.
Liikuntaesteisen wc-tila sijaitsee hieman peremmällä koulun käytävällä, kuitenkin samassa tasossa aulatilan kanssa. Järjestyksenvalvojat avustavat wc-tiloihin löytämisessä. Salissa on induktiosilmukka.