event-408683 event-408683

Musiikki

Silmien Takana: Buck Meek (US)


Järjestäjä:G Livelab
Paikka:G Livelab
Osoite:Yrjönkatu 3
00120 Helsinki
Pääsymaksu:alk.34,50

Lähde:Tiketti

Silmien Takana: Buck Meek (US)

Big Thief -yhtyeestäkin tuttu Buck Meek saapuu intiimille soolokeikalle ja haastatteluun G Livelabin Silmien Takana -klubille 1.4.


19:00 ovet
19:30 Germaine Dunes
20:15 Buck Meekin haastattelu
21:00 Buck Meek

Buck Meek varttui Texasissa soittaen bluesia ja western swingiä pitkin osavaltion tanssisaleja ja baareja. Hän kuitenkin lähti etsimään omaa artisti-ilmaisuaan New Yorkiin ja alkoi julkaista soolotuotantoa jo 2013. Samoihin aikoihin Meek oli perustamassa suursuosioon noussutta Big Thiefiä. Big Thiefin ohella artisti on pitänyt yllä omaa soolouraansa ja kerennyt julkaisemaan kolme kehuttua albumia.

Viimeisimmän Haunted Mountain -pitkäsoiton julkaisi legendaarinen 4AD-levy-yhtiö. Eri puolilla maailmaa olevilla vuorilla kirjoitettu, kriitikoiden ylistämä levy on kokoelma rakkauslauluja – tai lauluja jostain rakkautta suuremmasta täyttymyksestä. Artistin itsensä mukaan vilpittömän rakkauslaulun kirjoittaminen tänä päivänä on lähes tabu. Meek kuitenkin uskoo vankasti, ettei kaikkia tärkeitä lauluja tästä kestoaiheesta ole vielä kirjoitettu.

Illan avaava Germaine Dunes on Alankomaissa kasvaneen, Los Angelesissa asuvan lauluntekijän Germaine van der Sandenin sooloprojekti. Van der Sanden on rock-yhtye Kisserin laulaja, joka julkaisi vuonna 2023 Dunesin debyyttialbumin Midnight Game. Albumi on itse äänitetty kokoelma kappaleita, jotka on sävelletty kahdessa makuuhuoneessa: Dunesin omassa ja Sonic Ranchin mökissä, joka sijaitsee 2 300 hehtaarin pekaanipähkinäpuutarhassa Länsi-Texasin autiomaassa.


Vaihtuviin teemoihin, kiehtoviin haastatteluihin ja intiimiin tunnelmaan perustuvan Silmien Takana -klubikonseptin johtoajatus on syventyä kiinnostavien artistien tuotantoon.
Silmien Takana -klubin promoottori Mika Niemi kuvailee klubia näin: ”Laulunkirjoittamisen tekniikkaa enemmän minua kiinnostaa se, mikä artistit saa tarttumaan kynään ja mistä näkökulmasta kukin artisti maailmaa katsoo. Niinpä haastattelunikin kurottavat kohti sitä leikkauskohtaa, jossa lauluntekijä, luomisprosessi ja valmis kappale kohtaavat. Välillä surkeasti hapuillen, toisinaan taas jotain olennaista tavoittaen – kuin elämässä konsanaan.”

Facebook
Instagram
Twitter



Tapahtumapaikka on esteetön. Esteetön WC löytyy, ei erillistä pyörätuolikoroketta. Saattaja pääsee ilmaiseksi.

Kommentoi tapahtumaa (0)