event-403008 event-403008

Teatteri ja ooppera

Oblivia: En tidsresa





Järjestäjä:Oblivia
Paikka:Ratikkamuseo
Osoite:Helsinki
Pääsymaksu:min 10 € - max 15

Lähde:Tapahtumainfo

Oblivia: En tidsresa


Vuosi 2000 – Helsinki oli kulttuuripääkaupunki, kaupunki kylpi taiteessa ja Oblivia syntyi. Vuoden aikana Oblivia teki neljä paikkasidonnaista esitystä osana Rötter, Röster, Rum -hanketta. Tänä vuonna Oblivia juhlii 25-vuotisjuhlaansa ja palaa juurilleen ja niihin tiloihin, joissa he silloin olivat.

Kävelyesitys En tidsresa on leppoisa vaellus Oblivian alkuvuosien paikkojen välillä. Esityksen aikana pysähdymme pohtimaan menneisyyttä ja muuttunutta kaupunkia. Kävelyoppaina toimivat Annika Tudeer, Oblivian perustaja ja taiteellinen johtaja, sekä Timo Fredriksson, Oblivian perustajajäsen, muusikko ja esiintyjä.

Esitys alkaa Ratikkamuseosta, jossa Oblivian ensimmäinen teos Att tänka på flygning tehtiin, ja jatkuu Talvipuutarhaan, jossa Abborrens dilemma sai ensi-iltansa. Linnunlaulun alueella pidetään tauko, jonka aikana voi ostaa kahvia tai teetä. Taival päättyy entiselle VR:n makasiinit -alueelle, jossa What Where -teos esitettiin.


Kesto: 2 h väliajalla

Kielet: ruotsi (vähän englantia)


Liput: https://fienta.com/fi/s/oblivia-en-tidsresa

Huom! Rajoitettu määrä paikkoja, varaa paikkasi ajoissa. Huomioithan myös, että reitti ei ole esteetön (raput Talvipuutarhassa ja jyrkkä alamäki reitin varrella).


Esiintyjät: Annika Tudeer, Timo Fredriksson

Graafinen suunnittelu:Jenni Salminen (Röd)

Viestintä: Essi Brunberg

Tuotanto:Jenny Nordlund

Tukijat: Helsingin kaupunki, Konstsamfundet, Stiftelsen Tre Smeder, Svenska kulturfonden


Kommentoi tapahtumaa (0)