event-413960 event-413960

Teatteri ja ooppera

Viimeinen ilta Kannaksella


Järjestäjä:Kangasala-talo
Paikka:Kangasala-talo
Osoite:Kuohunharjuntie 6
36201 Kangasala
Pääsymaksu:min 25.0 € - max 27.0

Lähde:Lippu.fi

Viimeinen ilta Kannaksella

On vuoden 1943 kesä. Ollaan Karjalan kannaksella Lempaalan lohkolla, joka on raskaan tykistön ”Akselin” valvonnassa ja jossa toimii Jalkaväkirykmentti 57.

Alueelle saapuu kaksi lottaa, kaksi upseeria ja monitoimimies Viktor. Heille on annettu tehtäväksi piristää JR 57:n sotilaita. Upseerit Tiesmaa ja Pesola huomaavat, että sotilaskodin pystyyn laittaneet lotat ovat myös taitavia muusikoita, joten ryhmä päätetään viedä sotilasiltamien lisäksi esiintymään Kannaksen radioon. Kaiken ilonpidon taustalla vaanii kuitenkin synkkiä ajatuksia siitä, että saavutetut asemat on jonain päivänä jätettävä.

Eino Happosen kirjoittamassa musiikkinäytelmässä kuullaan mm. Warum, Eldankajärven jää, Äänisen aallot, Muistoja Syväriltä ja Raatteen tie.

Kommentoi tapahtumaa (0)