event-418700 event-418700

Musiikki

Ykspihlajan Kino-orkesteri


Järjestäjä:Ykspihlajan kino-orkesteri
Paikka:Kanneltalo
Osoite:Klaneettitie 5
00420 Helsinki
Pääsymaksu:min 15.0 € - max 20.0

Lähde:Lippu.fi

Ykspihlajan Kino-orkesteri

La 9.5. klo 18 
Ykspihlajan Kino-orkesteri 


Luvassa italoiskelmän ja suomalaisen tanssimusiikin innoittamaa elokuvamusiikkia.

Ykspihlajan Kino-orkesteri on Kokkolan satamakaupunginosassa Ykspihlajassa vuonna 2012 perustettu orkesteri, jonka ensimmäinen tehtävä oli säveltää musiikki ja säestää se livenä Juho Kuosmasen mykkäelokuvaan Romu-Mattila ja kaunis nainen.

Sen jälkeen Kino-orkesteri on alkanut elää omaa elämäänsä ja keikkailee esittäen pääasiassa elokuvista tuttua musiikkia uusina sovituksina. Sittemmin Kino-orkesteri on säveltänyt ja esittänyt musiikin myös Juho Kuosmasen mykkäelokuvatrilogian muihin osiin, vuonna 2017 valmistuneeseen Salaviinanpolttajat-lyhytelokuvaan sekä vuonna 2023 ensi-iltansa saaneeseen Kaukaiseen planeettaan. Myös Kuosmasen elokuvassa Hymyilevä mies (2016) kuullaan orkesterin musiikkia.

Kino-orkesteri on säveltänyt ja esittänyt musiikkia myös mykkäelokuvakauden klassikoihin, muun muassa William A. Wellmanin 1920-luvun elokuvaan Beggars of life.

Orkesteri on esiintynyt ahkerasti ja saanut innoituksensa 1960-luvun italoiskelmästä ja kotimaisesta tanssimusiikista, mutta orkesterin omaperäiset sanoitukset valottavat nostalgisia sävelmaisemia uudesta kulmasta.

Ykspihlajan Kino-orkesterissa laulavat sisarukset Anna, Oona ja Laura Airola, ja se koostuu muista vapaan kentän muusikoista ja teatterialan ammattilaisista. Kino-orkesterissa soittavat kitaristit Miika Snåre sekä Tuomas Asanti, trumpetisti Miia Reko, basisti Reetta Kuisma sekä rumpali Ilkka Tolonen.

Liput 20 / 15 €

Kommentoi tapahtumaa (0)