event-426438 event-426438

Musiikki

Selma Savolainen in the shade


Järjestäjä:G Livelab
Paikka:G Livelab
Osoite:Yrjönkatu 3
00120 Helsinki
Pääsymaksu:alk.27,50

Lähde:Tiketti

Selma Savolainen in the shade

Ennakkoluulottomasta musiikintekijyydestään ja vaikuttavasta äänenkäytöstään tunnettu Selma Savolainen on yksi suomalaisen jazzin kirkkaimmista tähdistä. Helsingin Sanomat on kuvaillut hän artistiksi, joka on nostanut suomalaisen laulujazzin uudelle tasolle. Hänen englanninkielisiä sävellyksiään leimaa modernin jazzin ja vaihtoehtoisen singer-songwriter -perinteen kiehtova yhdistelmä. Vuoden 2024 Emma-gaalassa juhlittiin Savolaisen esikoisalbumin, Horror Vacuin, voittamaa Jazz-Emmaa.

Keväällä 2026 brittiläinen Whirlwind Recordings julkaisee laulaja-säveltäjän toisen albumin in the shade, joka vie Savolaisen johtaman kuusihenkisen yhtyeen ilmaisua ronskiin ja ulospäin katsovaan suuntaan. Albumi ammentaa vaikutteita 2000-luvun alun brittipunkista ja brasilialaisen música popularin kultakaudesta, ja kappaleiden teemat ulottuvat vanhemmuudesta vihaisiin miehiin ja massahysteriaan. In the shade jatkaa Horror Vacui -levyltä ja keikoilta tutun kuusikon yhteistyötä, jossa raivataan tilaa rouhealle yhteissoitolle ja valovoimaiselle ilmaisulle.

Selma Savolainen in the shade tuo lavalle joukon Suomen eturivin muusikoita – yhtyeessä soittavat Selma Savolainen (laulu), Tomi Nikku (trumpetti), Max Zenger (klarinetit), Toomas Keski-Säntti (piano), Eero Tikkanen (kontrabasso) ja Okko Saastamoinen (rummut).

Facebook
Instagram
Twitter



Kommentoi tapahtumaa (0)