event-448876 event-448876

Näyttelyt

Harjavallan Akvarellibiennaali 2026 - Väri maisemassa


Järjestäjä:Emil Cedercreutzin museo
Paikka:Emil Cedercreutzin museo
Osoite:Harjavalta
Pääsymaksu:
Lähde:Museoliitto

Harjavallan Akvarellibiennaali 2026 - Väri maisemassa

Nyt kuudetta kertaa järjestettävä Harjavallan Akvarellibiennaali on avoinna yleisölle 11.10.2026 saakka museon suurissa näyttelysaleissa ja kahviossa. Näyttelyn taiteellinen johtaja ja juryttäjä on taidemaalari, TaM Tatsuo Hoshika.

Harjavallan Akvarellibiennaali 2026 on Suomen Akvarellitaiteen yhdistys ry:n, Sataopiston, Harjavallan Seudun Taideseura ry:n ja Emil Cedercreutzin museon yhteistyönä syntynyt kokonaisuus.

Näyttelyssä esillä on Suomen Akvarellitaiteen yhdistyksen ja Sataopiston vuosittain Harjavallassa järjestämillä Harjavallan Akvarellikesä -maalauskursseilla syntyneitä teoksia vuosilta 2025 ja 2026. Kurssit ovat valtakunnallisia ja niiden osallistujat ovat kuvataiteen ammattilaisia ja harrastajia eri puolilta Suomea. Heinäkuun viimeisellä viikolla järjestettävien intensiivisten maalauskurssien ja etäkurssien teokset on jurytetty biennaalinäyttelyyn, joka järjestetään Emil Cedercreutzin museossa kahden vuoden välein.

Kurssien opettajina toimivat tänä vuonna taiteilijat Tatsuo Hoshika, Anne Kimiläinen, Krista Kortelainen ja Caroline Ward-Raatikainen. Myös opettajien teoksia on nähtävillä näyttelyssä.

Kommentoi tapahtumaa (0)