event-420653 event-420653

Teatteri ja ooppera

Nummisuutarit -joka menee pieleen


Järjestäjä:Tahkon kesäteatteri
Paikka:Break Sokos Hotel Tahko
Osoite:Tahkonrinteenkatu 7
73310 Tahkovuori
Pääsymaksu:39.2

Lähde:Lippu.fi

Nummisuutarit -joka menee pieleen

Tahkon Kesäteatteri: Nummisuutarit – joka menee pieleen

Tahkon ammattikesäteatteri tuo Aleksis Kiven klassikon uudella tavalla lavalle – ilottelevana musiikkikomediaksi, joka menee pieleen! Antti Heikkisen railakas käsikirjoitus vie Nummisuutarien Eskon legendaariselle kosiomatkalle, jossa mikään ei suju suunnitelmien mukaan. Puhemies Mikko Vilkastus pitää huolen, että matkalla eksytään, tiputaan ojaan ja laitetaan välillä lauluksi.

Esityksessä nähdään tuttuja hahmoja ja yllättäviä tuttavuuksia, perisuomalaista menoa ja mukaansatempaavaa musiikkia, josta vastaa monitaituri Antti Janka-Murros. Lopputulos on hauska, vauhdikas ja täynnä kesäteatterin riemua.

Työryhmä:
Näyttelijät ja muusikko: Antti Heikkinen, Tiina Naumanen, Janne Puustinen, Antti Janka-Murros
Käsikirjoitus: Antti Heikkinen
Ohjaus: Taava Hakala
Puvustus: Elisa Soikkola
Teknikko: Osmo Partanen
Musiikin sovitus ja harjoitus: Antti Janka-Murros

Esityksen kesto: n. 2 h 15 min (sisältäen väliajan)
Ryhmävaraukset: yli 10 hlö, puh. 010 762 9550 (pvm/mpm) tai sähköpostitse sales.peeassa@sok.fi. Myyntipalvelu avoinna arkisin klo 8.30–17.00.

Kommentoi tapahtumaa (0)