Suomirockin uuden polven rakastetuimpiin yhtyeisiin lukeutuva Luukas Oja tunnetaan vauhdikkaista keikoistaan, korvamatokertseistä ja puhuttelevista teksteistä. Vimmaisen ilottelun ohessa yhtye käsittele painavia teemoja aristelematta.
Luukas Ojan sydän löytyy riehakkaan energian yhdistyessä taitavaan soitantaan ja arvaamattomuuteen. Bändin intensiiviset liveshowt ovat hurmanneet yleisön ja kriitikot ympäri Suomea klubikeikoilta festarilavoille. Yhtyeen neljäs albumi Tytöt pitää hauskaa julkaistiin 6. helmikuuta 2026.
Kuumaliima on helsinkiläinen alternative rock -bändi, jonka nimi on viime aikoina kantautunut yhä useamman suomi-indien ystävän korviin. Yhtyeen marraskuussa ilmestynyt omakustanteinen debyyttialbumi Oudot ja Loput on radiosoittojen ja loppuunmyydyn julkkarikeikan lisäksi poikinut mm. Radio Helsingin viikon levy -tittelin ja Soundin haastattelun!
Kuumeunen kaltaiseksi kokemukseksi kuvailtavan debyyttialbumin kahdeksan kappaleen joukkoon mahtuu niin tunteikkaita rock-balladeja kuin koukuttavia urkuhittejäkin. Solistiparin yhdessä kirjoittamat sanoitukset ammentavat sisältöä kasvukivuista, feminismistä ja suomalaisesta outoilusta.
Bändin maanläheinen ja autenttinen energia sekä samaistuttavat tarinat saavat yleisön vuoroin liikuttumaan, vuoroin “pittamaan”. Kuumaliima on kerännyt kattavaa kokemusta live-esiintymisestä ja saanut tunnustusta immersiivisistä ja lämminhenkisistä keikoistaan.