event-446638 event-446638

Teatteri ja ooppera

Kepeä elämäni


Järjestäjä:Riihimäen teatteri
Paikka:Riihimäen Teatteri
Osoite:Hämeenaukio 1
11100 Riihimäki
Pääsymaksu:25.0

Lähde:Lippu.fi

Kepeä elämäni

”Transihmisyydestä on puhuttu mediassa aika paljon, mutta edelleen usein aika traagisten ja synkkien kohtaloiden kautta. Mä koen, että muunkinlaisia näkökulmia tarvitaan — joten tässä on mun omani.” - Miiko

Palkittu Kepeä elämäni -monologi on runollista, laulullista ja leikkisää näyttelijäntyön ilotulitusta, kertomus kodin löytämisestä omasta itsestään.

2019 ensi-iltansa jälkeen ’Kepeällä’ on ollut miltei sata esitystä kymmenillä paikkakunnilla ympäri Suomen. Helmikuussa 2020 Kepeä elämäni nimettiin Valtakunnallisen Monologikilpailun voittajaksi ja samana keväänä Miiko Toiviainen sai monologista Vuoden teatterinäyttelijä -palkinnon.

Esityksen laulut ja musiikin on säveltänyt Eeva Kontu, ohjaajana on toiminut Riikka Oksanen ja dramaturgina Aino Pennanen. Saman kolmikon yhteistyöllä on sittemmin luotu &Espoon Teatterin ylistetty musikaali Minna Craucher.

”Tämä esitys muuttaa maailmaa. On muuttanut jo.”
- katsojakommentti

”Esitys, joka kaikkien pitäisi nähdä.”
- Turun Sanomat

Kommentoi tapahtumaa (0)