event-444148 event-444148

Näyttelyt

Croquis-piirustustyöpajat Oulun taidemuseolla


Järjestäjä:Oulun taidemuseo
Paikka:Oulun taidemuseo
Osoite:Oulun kaupunki
Pääsymaksu:
Lähde:Museoliitto

Croquis-piirustustyöpajat Oulun taidemuseolla

Osallistuminen ei vaadi piirustustaitoa tai aikaisempaa kokemusta mallipiirtämisestä. Ota mukaan piirustuslehtiö tai irtopaperia ja alusta sekä lyijykyniä (3B-9B) ja muita piirtimiä.

Ohjaajana toimii kuvataiteilija Pekka Homanen. Piirustussessiot koostuvat lyhyistä 1–2 minuutin harjoitteista ja malli on vaatetettu. Mukaan mahtuu 20 osallistujaa, ei ennakkoilmoittautumista.

La 12.9. klo 12–13.30
La 3.10. klo 12–13.30
La 7.11. klo 12–13.30
La 28.11. klo 12–13.30

Mikäli joku kerroista joudutaan perumaan, korvaava kerta järjestetään la 12.12. klo 12–13.30.

Työpajojen osallistumismaksu 5€ / hlö + museon pääsylippu yli 18-vuotiailta. Museokortti, Kaikukortti ja kulttuurisetelit (Epassi, SmartumPay sekä Edenredin Virike-kortti) käyvät myös lipun maksuvälineenä.

Pekka Homanen (s.1964 Kuusamossa) on oululainen kuvataiteilija, joka on opettanut elävän mallin piirtämistä Oulun seudulla viimeiset 20 vuotta. Homasen omassa taiteellisessa työskentelyssä croquis-piirtämisellä on merkittävä rooli: taiteellinen prosessi käynnistyy aikaisemmin piirrettyjen elävän mallin kuvien äärellä.

Tutustu Pekka Homasen verkkosivuihin:https://www.homanen.art/

Saapuminen ja esteettömyys: https://ouluntaidemuseo.fi/saapuminen-ja-esteettomyys/

Kommentoi tapahtumaa (0)