event-461767 event-461767

Musiikki

Yölintu - Sulkavan Suursoudut K-18


Järjestäjä:Yölintu
Paikka:Sulkavan Soutustadion
Osoite:Alanteentie 1
58700 Sulkava
Pääsymaksu:33.6 €

Lähde:Lippu.fi

Yölintu - Sulkavan Suursoudut K-18

Yölintu on saavuttanut uransa aikana suosion, johon harva yltää. Yölinnun keikkamäärät ovat vuosien saatossa hiponeet tähtitieteellisiä lukuja ja levytysrintamalta on satanut kultaa ja platinaa. Simo Silmun syvät tulkinnat ja yhtyeen soitanta osuvat suomalaisten sydämiin.

Siiveniskut ovat jättäneet jälkensä Suomi-iskelmän historiaan, ja edelleen Yölintu jatkaa vahvaa liitoaan iskelmätaivaalla! Keikkaohjelmisto uudistuu, mukana on uutta musaa ja ilman muuta alkuaikojen hittejä - hyvinä lämmittelyiskuina; Kaikki kohdallaan, Mahdunko maailmaas, TV:n kokoinen haitari, Tositarkoituksella, Liian suuri city, Haamukipua, Sitä saa mitä tilaa, Rakkaus on sininen, Tää on rankkaa, Mä putoan, Preussinpunaista, Haavoittumaton…ja uusimpana esimerkiksi Lunta tupaan!

– Omaa musaa omalla tyylillä. Iskelmän suomenhevonen ei hyydy, valottaa Yölintu.

Yölinnun lämppärinä toimii Rokkikone, joka laittaa täyslaidallisen Popeda-hittejä 80-luvusta tähän päivään. Bändi on ehtinyt levittämään manserockin ilosanomaa jo kahdeksan vuoden ajan  ympäri suomea ja tutut biisit energisesti ja popedamaisesti esitettyinä saavat juhlakansan mukaan kerta toisensa jälkeen.

Iltatapahtuma on ikärajallinen K-18 klo 21 alkaen. Avustajat pääsevät veloituksetta.

Kommentoi tapahtumaa (0)